رزومه چیست ؟

مطمئنا بارها کلمه رزومه به گوشتان خورده است ولی میخواهیم کمی بیشتر درباره رزومه بدانیم ، رزومه چیست ؟ رزومه ( به انگلیسی : Resume ) که به آن سی وی ( به انگلیسی CV ) نیز گفته میشود ، متنی است که شخص درباره سوابق تخصصی و تحصیلی خود مینوسید . رزومه میتواند بنا به دلایل زیادی نوشته شود ولی قالبا برای روند استخدام و توسط فرد کارجو نوشته و استفاده میشود .

یک رزومه معمولا باید شامل مشخصات فردی و خلاصه ای از فعالیت های شغلی ، سوابق تحصیلی و مهارت هایی که فرد دارد ، باشد . یک رزومه استاندارد معمولا بین یک تا 2 صفحه A4 میباشد .

روند جذب نیرو در شرکت ها ، با دریافت رزومه کارجویان آغاز میشود و پس از بررسی رزومه شخص در صورت نیاز برای مصاحبه استخدامی تماس گرفته میشود . نحوه نوشتن رزومه میتواند در جلب نظر کارفرما تاثیر بگذارد ، زمانیکه کارفرما یک رزومه را مشاهده میکند معمولا بین 10 تا 15 ثانیه برای رزومه زمان میگذارد و همچنین نیمه بالای رزومه بخش مهم رزومه میباشد که بایستی اطلاعات مهم در آن قسمت قرار بگیرد .

ارسال رزومه :

کارفرمایان به 2 روش رزومه ها را دریافت میکنند :

  1. دریافت رزومه از ایمیل : که در این روش کارفرما یک ایمیل برای دریافت رزومه معرفی میکند و کارجویان رزومه ی خود را به آن ارسال میکنند . به علت اینکه احتمال دارد ورژن نرم افزاری که با آن رزومه خود را نوشته اید با ورژن کارفرما یکسان نباشد و یا فونت هایی که شما در رزومه خود استفاده کردید در کامپیوتر کارفرما نصب نباشد بهتر است کارجویان رزومه های خود را در قالب پی دی اف ( PDF ) ارسال کنند .

  2. دریافت رزومه از طریق فکس یا پست : که در این صورت لازم است رزومه خود را پرینت نموده و آنرا از طریق پست و یا فکس ارسال نمایید .

رزومه آنلاین :

با رایج شدن اینترنت ، نسل جدیدی از رزومه ها ارائه شد " رزومه آنلاین " ، به این شکل که وب سایت هایی به شما این خدمات را ارائه میدهند که یک رزومه آنلاین برای خود داشته باشید . وب سایت پرشین پروفایل در این ضمینه فعال میباشد و کارجویان و کارفرمایان میتوانند در آن ثبت نام کنند و صاحب یک صفحه شخصی و رزومه آنلاین شوند .

مطالب مرتبط

 10 نکته برای نوشتن یک رزومه خوب

 باید ها و نباید های مصاحبه استخدامی

 پروفایل آنلاین چیست

رزومه آنلاین خود را سریع ، رایگان و حرفه ای درست کنید و آن را برای صد ها کارفرما ارسال نمایید

اشتراک گذاری در پلاس اگر به نظر شما مطلب فوق آموزنده و مناسب است ، آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نویسنده : Navid Gharapanjeh

تعداد نظرات : 2
حزب الله جوشن 21 / 11 / 1392 ساعت 4 : 13

ازمتن مفیدشمامتشکرم

بهروز امیدی 25 / 1 / 1393 ساعت 10 : 16

با سلام وتقدیر ازجنابعالی متمنی است درصورت امکان وصلاحدید نمونه هائی از رزومه (cv) رایرای آشنائی بیشتر ارائه فرمائید.ازتوجه شما کمال امتنان را دارم. با احترام امیدی

شما هم پروفایل خود را بسازید

  • صفحه شخصی رسمی خود را بسازید
  • به جمع متخصصین ایران بپیوندید
  • در جریان اخبار بازار کار باشید
  • و بسیاری امکانات جالب دیگر ...
ایجاد پروفایل
Real Time Analytics