شبکه های اجتماعی ایرانی و خارجی ، بررسی امکانات و کاربرد آنها

در این مقاله به مرور خلاصه امکانات شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی میپردازیم .


یکی از پدیده های وب 2 ، ظهور و رشد  شبکه های اجتماعی و دنیاهای مجازی است . رسانه های اجتماعی به ابزارها و پلت فرم های آنلاین اطلاق میشوند که افراد جهت اشتراک گذاری عقاید ، تجارب و نیازمندیهای خود از آن استفاده میکنند . رسانه اجتماعی میتواند اشکال گوناگونی اعم از متن ، تصاویر ، صدا ، فیلم و یا دنیای مجازی داشته باشد .

افراد میتوانند با هزینه ای بسیار کم و در اغلب موارد بصورت رایگان از این رسانه ها استفاده کنند و امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی بازخورد و قدرت بسیار بالایی دارد به طوریکه امروزه همه اصناف ، اشخاص معروف و برند ها به طور جدی از شبکه های اجتماعی برای توسعه کار خود استفاده میکنند . این دست رسانه ها رقیبی جدی برای رسانه های سنتی مانند رادیو ، تلویزیون و مطبوعات هستند .

در ادامه به معرفی انواع جوامع مجازی میپردازیم :

  1. شبکه اجتماعی : وب سایت و سرویس هایی که به شما این امکان را میدهند با افراد دیگر ( دوستان ، آشنایان ، همکاران ) در ارتباط باشید ، به عضویت گروه های مورد علاقه خورد در بیایید ، نوشته ها و پست های آنها را بخوانید و نظرات و محتوی خود را نیز با دوستان خود با اشتراک بگذارید . شبکه های اجتماعی Facebook , Google plus , LinkedIn جزو پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی هستند . نمونه ایرانی شبکه های اجتماعی هم میتوان به فیس نما اشاره کرد .
  2. کسب و کار محور : به گروهی از افراد گفته میشود که دارای نوعی رابطه کسب و کار یا تجاری هستند ( به عنوان مثال ایجاد رابطه میان کارجو و کارفرما و یا خریداران و تامین کنندگان و ... ) به این نوع شبکه ها شبکه های اجتماعی سازمانی نیز گفته میشود . نمونه هایی موفق از شبکه های کسب و کار محور LinkedIn و XING میباشد ( وب سایت پرشین پروفایل که هم اکنون در آن هستید هم بر اساس مدل کسب و کار طراحی شده است ) . نوع دیگر این دست شبکه ها ، شبکه های کارآفرین هستند که هدف اکثر شبکه های کارآفرین گرد هم آوردن منتخبی از متخصصین و منابع میباشد . یکی از نیاز های هر شروع سرمایه است و اغلب شبکه های کارآفرین بر بدست آوردن منابع مالی متمرکز هستند . نمونه ایی از شبکه های کار آفرین : Sunzu  میباشد .
  3. اشتراک گذاری ویدیو و تصاویر : وب سایت هایی که به طور تخصصی برای اشتراک گذاری ویدیو کلیپ و فایل های تصویری طراحی شده اند . نمونه هایی موفق از این نوع شبکه های اجتماعی ، سایت You Tube و Flickr میباشد . وب سایت ایرانی آپارت هم یک سرویس اشتراک گذاری ویدیو میباشد .
  4. دنیاهای مجازی : دنیاهای مجازی یک دنیای 3 بعدی تعریف شده توسط کاربر است که افراد میتوانند در آن با یکدیگر تعامل داشته ، بازی کرده و به کمک آوارتارها کسب و کار انجام دهند . دنیاهای مجازی فراتر از دنیای بازی های چند نفره و چیزی فراتر از سرگرمی صرف هستند . دنیاهای مجازی جهت آموزش ، هنر ، اجتماعی سازی و همچنین کسب و کار مورد استفاده قرار میگیرند . نمونه ای از دنیای مجازی وب سایت Second Life میباشد که میلیون ها نفر ساکن این دنیای مجازی هستند ! در حال حاضر نمونه ایرانی دنیای مجازی وجود ندارد . شما میتوانید دست بکار شوید (:
  5. پیگیری خبرها : وب سایت ها و سرویس هایی هستند که در آن ها اخبار به اشتراک گذاشته میشوند و مردم بر روی خبر ها ( لینک ها ) نظر مینویسند و یا به آنها رای میدهند ، در این نوع وب سایت ها شما به راحتی به اخبار مورد علاقه خود دسترسی پیدا میکنید . از نمونه های موفق میتوان سایت های Digg و Reddit را نام برد . از نمونه های ایرانی هم میتوان به سایت بالاترین اشاره کرد .
  6. سایت های نشانه گذاری ( Bookmarking sites ) : سرویس هایی هستند که به شما این امکان را میدهند که لینک ها و سایت های مورد علاقه خود را در آنها ثبت و دسته بندی کنید . همچنین این نوع وب سایت ها لینک هایی جالب بر اساس سلیقه و علایق شما ، به شما معرفی میکنند . وب سایت های Delicious و Stumbleupon نمونه هایی از این دست 

شبکه های اجتماعی

وب سایت پرشین پروفایل به عنوان مرجع متخصصین ایران و شبکه اجتماعی کسب و کار فعالیت خودش رو از اواخر سال 1391 شروع کرد و بیشترین تمرکز پرشین پروفایل بر روی بازار کار و متخصصین ایرانی میباشد . از جمله امکاناتی که پرشین پروفایل به شما میدهد : ایجاد صفحه شخصی رسمی ، رزومه و پروفایل آنلاین ، درج آگهی استخدامی ، اخبار بازار کار .


 

اشتراک گذاری در پلاس اگر به نظر شما مطلب فوق آموزنده و مناسب است ، آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نویسنده : Navid Gharapanjeh

تعداد نظرات : 2
فرشاد هوشنگی 20 / 6 / 1393 ساعت 19 : 11

اطلاعات خوبی بود.با تشکر

امین 1 / 8 / 1393 ساعت 51 : 10

باسلام ممنون خوب بود اما کاش مفصل تر میبود

شما هم پروفایل خود را بسازید

  • صفحه شخصی رسمی خود را بسازید
  • به جمع متخصصین ایران بپیوندید
  • در جریان اخبار بازار کار باشید
  • و بسیاری امکانات جالب دیگر ...
ایجاد پروفایل
Real Time Analytics