تاثیر گذاری و موفقیت در مصاحبه استخدامی

تبریک! شما با یک رزومه کاریو نامه ضمیمه بسیار خوب، اولین مانع را، از سر راه جست وجوی شغل خود برداشته اید و به مصاحبه استخدامی دعوت شده اید- توانسته اید راهی را برای برتر بودن از دیگران پیدا کنید. حالا باید این موفقیت را تکمیل کنید. پس این سوالات را به خاطر بسپارید:

چرا گمان می کنید که بهترین فرد برای این شغل هستید؟

چه چیز این شغل شما را جذب می کند؟

چه چیز در این سازمان باعث شده است که شما متقاضی مقامی در آن باشید؟

چه کسانی با شما مصاحبه خواهند کرد و درباره آنان چه می دانید؟

تصویر مناسب برای این سازمان چیست؟

قدم اول: تکلیف تان را انجام دهید

 1. رزومه کاری یا فرم تقاضای خود را مرور کنید

  همه ی اطلاعات رزومه کاری یا فرم تقاضای خود را کاملا به خاطر بسپارید. درباره این که چه سوالاتی در زمینه تحصیلی یا پیشینه کاری تان، ممکن است از شما پرسیده شود، فکر کنید. سوالاتی که پاسخ دادن به آن ها، ممکن است دشوار باشد، از این جمله اند: " چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کردی؟"، " چرا شغل قبلی خود را رها کردی؟ " یا "چرا مدتی بیکار بودی؟" یا " تصمیم شما برای 5 سال آینده چیست ؟ " آن چه را می خواهید بگویید یادداشت و پاسخ ها را مرور کنید.

 2. نکته آموزنده اطمینان حاصل کنید که یک نسخه از فرم تقاضا یا نامه ضمیمه ای که ارسال کرده اید، نزد خود نگه داشته اید تا بتوانید قبل از مصاحبه آن را مرور و جواب سوالات احتمالی را آماده کنید.
 3. درباره سازمان تحقیق کنید

  کسب اطلاعات کافی درباره شرکت مدنظر، نه تنها به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید آیا این همان نوع سازمانی است که تمایل دارید در آن کار کنید، بلکه باعث می شود سوالاتی بیابید که از مصاحبه کننده بپرسید. اگر فرصت پیدا کنید و نشان دهید که در این زمینه تحقیق کرده اید، مصاحبه کننده متوجه خواهد شد که به این شغل علاقه مند و از بازار آن مطلع هستید.از وبگاه شرکت دیدن کنید و به گزارش های سالانه، اخبار، نشریات و بیوگرافی ها دقت کنید. این کار، باعث می شود با ارزش های اساسی، عوامل موفقیت و افراد سازمان آشنا شوید. اگر شرکت وبگاه ندارد، با آن ها تماس بگیرید و درخواست کنید که این اطلاعات را برای تان ارسال کنند.درباره عوامل کنونی که سازمان را تحت تاثیر قرار می دهند، مانند گرایش های صنعتی، مسائل رقابتی، جهت گیری استراتژیک، مشکلات و فرصت های خاص، تحقیق کنید.

  پرسش هایی که قبل از مصاحبه باید بررسی شوند :
  • وسعت سازمان چه قدر است؟
  • سازمان چگونه ساختاربندی شده است؟
  • کسب و کار اصلی آن چیست؟
  • رقبای اصلی چه کسانی هستند؟
  • فرهنگ کاری سازمان چگونه است؟

قدم دوم: مشخص کنید که از مصاحبه چه می خواهید

 1. نکات مهمی را که می خواهید درباره ی نقاط قوت و مهارت های خود به آن ها اشاره کنید، مشخص کنید.

  زمان تهیه رزومه کاری، نقاط قوت و مهارت های عمده ای که گمان می کردید مصاحبه کننده در جست و جوی آن است فهرست کنید. آن فهرست را بازبینی کنید، یک مهارت را انتخاب و موقعیتی را که به تازگی در آن قرار گرفته اید، مطرح کنید تا نقطه قوت و مهارت شما را به مصاحبه کننده نشان دهد. در صورت امکان به نتایج عینی حاصل از آن نقطه قوت یا مهارت خاص اشاره کنید.

 2. نکته آموزندهدر اولین مصاحبه از پرسیدن سوال درباره ی حقوق و مزایا خودداری کنید، مگر این که مصاحبه کننده آن را مطرح کند. ابتدا پیشنهاد کار را دریافت کنید، سپس درباره ی پول صحبت کنید!

حوزه ی سوالات کلیدی برای پرسیدن از مصاحبه کننده

 1. ارزش های شرکت
 2. اهداف و مقاصد شرکت
 3. عامل موفقیت شرکت
 4. فرصت های ترفیع
 5. سیاست رشد شغلی

قدم سوم: خود را از نظر ذهنی آماده کنید

بسیاری از افراد از جمله ورزشکاران و فروشندگان، با تصویر سازی ذهنی یک نتیجه ی موفقیت آمیز، خود را برای موقعیت های مشکل آفرین آماده می کنند- روشی که قبل از مصاحبه نیز، می تواند استفاده شود.قبل از مصاحبه مجسم کنید که در مصاحبه حرفه ای، علاقه مند و مشتاق هستید. هم چنین تصور کنید که مصاحبه را با احساس رضایت از رفتار خود به پایان می رسانید. این کار باعث می شود چارچوب ذهنی مثبتی پیدا و به بهترین وجه در مصاحبه شرکت کنید.

10 یا 15 دقیقه زودتر به محل مصاحبه برسید که بتوانید کمی استراحت کنید. آبی به سرو صورت خود بزنید تا احساس راحتی و اعتماد به نفس بیش تری کنید. کمی آب بنوشید و درصورت وجود، مجله های شرکت را ورق بزنید. سعی کنید با محیط شرکت آشنا شوید، زیرا این کار به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید آیا کار کردن در چنین مکانی برای شما لذت بخش است یا خیر. هم چنین می توانید حدس بزنید که در مصاحبه چه انتظاراتی دارند و مصاحبه کنندگان به دنبال چه نوع داوطلبانی هستند.

از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید که با شما مصاحبه کند. مربیان و مشاوران شغلی نیز این کار را انجام خواهند داد. فهرست سوالاتی را که گمان می کنید، ممکن است از شما بپرسند به این شخص بدهید. مصاحبه را اجرا کنید و نظر طرف مقابل را جویا شوید. اگر می توانید از آن فیلم برداری کنید تا بتوانید زبان بدن خود را تماشا کنید.

سوالات متداول مصاحبه استخدامی

برای این سوالات که اغلب مصاحبه کنندگان می پرسند، پاسخ هایی را آماده کنید:

 1. کمی درباره ی خود توضیح دهید.
 2. پنج سال بعد خود را از نظر شغلی درچه جایگاهی می بینید؟
 3. در کار خود بیش از همه به چه چیز افتخار می کنید؟
 4. برترین نقطه ی قوت شما کدام است؟
 5. بزرگ ترین نقطه ضعف شما چیست؟
 6. یک موقعیت دشوار و نحوه ی کنارآمدن خود را با آن شرح دهید.
 7. می توانید در خصوص زمانی که باید در یک تیم ایجاد انگیزه کنید، برای من صحبت کنید؟
 8. اگر به تازگی فارغ التحصیل شده اید خود را برای سوالاتی نظیر این ها آماده کنید:
  1. چرا این درجه از تحصیلات را انتخاب کردید؟
  2. تحصیلات و شغل تان چگونه باهم مرتبط خواهند بود؟
  3. در دانشگاه بیش از هر چیز از چه لذت برده اید؟
نکته آموزندهزمانی که مصاحبه کننده از شما می خواهد درباره ی خودتان توضیح بدهید، از سال های نوجوانی خود شروع به صحبت نکنید. مصاحبه کننده از این روش برای ایجاد فضای صمیمانه استفاده می کند.بنابراین، شرح مختصری درباره خود بدهید که در برگیرنده ی پیشینه ی کوتاهی از کار اخیرتان باشد.

قدم چهارم: در طی مصاحبه تاثیر مثبتی ایجاد کنید

وقت شناس باشید. حتی بهتر است زودتر آن جا باشید تا مدت زمانی برای آمادگی و استراحت داشته باشید. اگر محل دقیق شرکت را نمی دانید، می توانید یک بار مسیر را امتحان کنید تا مطمئن شوید در روز مصاحبه چه قدر وقت برای رسیدن لازم دارید.

مشتاق و پرشور باشید. دلایل علاقه تان به این شغل را بدانید و حتما این علاقه را نشان دهید. متقاضیانی که نسبت به سازمان مشتاق هستند، پیشنهاد شغلی دریافت می کنند! نگویید به دلیل حقوق خوبی که می دهند به این شغل علاقه مندید. در عوض آماده باشید درباره توانایی های خود صحبت کنید و این که این شغل چگونه مهارت های تان را گسترش خواهد داد و چرا این شغل برای تان ارزشمند و رضایت بخش است. در این کار زیاده روی نکنید، چرا که ممکن است مغرور یا بیش از حد مطمئن از خود به نظر برسید.

صادق باشید. تاثیری که سعی دارید از خود برجای بگذارید، فردی مشتاق، حرفه ای، سازنده و صادق است. اگر آداب و قواعد اصولی محکم دست دادن، لبخند دوستانه و حفظ ارتباط چشمی در طی مصاحبه را رعایت کنید، این ها از همان ابتدا تاثیر خود را خواهند گذاشت. هیچ وقت در مصاحبه دروغ نگویید یا سعی نکنید که از پاسخ دادن طفره بروید. آمادگی کامل، این اطمینان را ایجاد می کند که مجبور نمی شوید به چنین کاری متوسل شوید. واضح و مودبانه صحبت کنید.حرکات تند و سبک و قسم خوردن مسلما ممنوع است.

"مدیریت تصویر سازی" را تمرین کنید. این مسئله اهمیت دارد که در یک مصاحبه، خوب ظاهر شوید و حرفه ای جلوه کنید. باید لباس راحت بپوشید، اما بهتر است شیک و رسمی باشید تا غیر رسمی. اگر محترمانه لباس بپوشید مردم شما را جدی خواهند گرفت. اگر متقاضی شغلی در زمینه هنر یا رسانه هستید، پوشیدن کت و شلوار ضرورتی ندارد، اما شیک لباس پوشیدن همیشه چنین نشان می دهد که به دست آوردن این شغل برای شما مهم است.

نکته آموزندهبه یاد داشته باشید که مصاحبه فرآیندی دوسویه است- نه تنها سازمان سعی دارد بهترین فرد را برای یک سمت انتخاب کند. بلکه شماهم در تلاش هستید بهترین سازمان را برای کار کردن و بهترین سمت را برای خود انتخاب کنید.

در پایان چکیده موارد بالا را مرور میکنیم :

 1. از اطلاعات رزومه کاری خود کاملا آگاه باشید و آمادگی داشته باشید که به هر سوال منطقی درباره ی تحصیلات و پیشینه ی کاری تان پاسخ دهید.
 2. پیش از آن که به مصاحبه بروید درباره ی شرکت مطالعه و تحقیق مقدماتی انجام دهید.
 3. مهارت های اساسی و نقاط قوت خود را در ذهن تان مشخص کنید تا مطمئن شوید که در فرصت های مناسب، می توانید به آن ها اشاره کنید.
 4. پاسخ های شفاف و صادقانه برای سوالات متداول مصاحبه آماده کنید.
 5. به یاد داشته باشید که شما نیز در حال مصاحبه کردن با سازمان هستید؛ بنابراین، فهرستی از سوالاتی که می خواهید از مصاحبه کننده بپرسید آماده کنید.
 6. از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید که در نقش مصاحبه کننده با شما مصاحبه کند. سپس نظر او را جویا شوید.
 7. زود در محل مصاحبه حاضر شوید تا برای استراحت و آشنایی با محیط و حتی تجسم نتیجه ای موفقیت آمیز، وقت داشته باشید.
 8. در طی مصاحبه پرانرژی باشید و اشتیاقتان را به آن شغل نشان دهید.
 9. در اولین مصاحبه درباره ی حقوق و مزایا صحبت نکنید، مگر این که مصاحبه کننده این موضوع را مطرح کند.
 10. اگر احساس می کنید رسمیت مصاحبه را رعایت نکرده اید و برداشت اشتباهی از آن داشته اید، به محض آن که متوجه شدید، رفتارتان را به طرز مناسبی تغییر دهید.
 11. اگر شوخی نابجایی کردید، طوری رفتار کنید که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است و به حالت قبل برگردید و دیگر شوخی نکنید!
 12. هرگز درباره کارفرمای قبلی تان انتقاد نکنید. در عوض درباره آینده صحبت کنید.
 13. اگر با آگاهی از رزومه کاری تان، فهرست کردن سوالات احتمالی و پاسخ آن ها، تحقیق درباره ی شرکت و مسئولان آن، تمرین مصاحبه و پوشیدن لباس مناسب برای مصاحبه آماده شوید، با احساس اعتماد به نفس و اشتیاق در مصاحبه حاضر خواهید شد. این اعتماد به نفس به شما کمک خواهد کرد که بهترین تاثیر را ایجاد کنید؛ بنابراین- فارغ از نتیجه- به دلیل تلاشی که انجام داده اید به خود افتخار می کنید.
اشتراک گذاری در پلاس اگر به نظر شما مطلب فوق آموزنده و مناسب است ، آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تعداد نظرات : 1
محمد رضا عامری 14 / 11 / 1393 ساعت 52 : 13

خیلی عالی بود با تسکر از مدیریت سایت

شما هم پروفایل خود را بسازید

 • صفحه شخصی رسمی خود را بسازید
 • به جمع متخصصین ایران بپیوندید
 • در جریان اخبار بازار کار باشید
 • و بسیاری امکانات جالب دیگر ...
ایجاد پروفایل
Real Time Analytics